Šta nas čeka u 2023. godini u vezi sa obrazovanjem i mobilnošću studenata? Ovo je 5 trendova na koje treba obratiti pažnju.
1. Globalna konkurencija se vratila – Kinezi su ponovo tu
Kina je stopirala skoro sve mere u vezi sa korona virusom i otvorila je svoje granice u januaru 2023. Zato će kineski studenti ponovo krenuti da apliciraju za studije u inostranstvu. U fokusu će biti Amerika i Australija, ali i Velika Britanija i kontinentalna Evropa. S obzirom da apliciraju na studije u velikim brojevima, kao i da je deo studenata pauzirao godinu (ili dve), ove godine će biti ogromna konkurencija za sve iole poznatije univerzitete u svetu. Kao i građani Srbije i Crne Gore, Kinezi ulaze u Non-EU, Non-USA kvotu, tako da su nam direktna konkurencija.
2. Američki univerziteti ponovo traže SAT test
Prošle dve godine bolje rangirani američki univerziteti su bili fleksibilni i dozvoljavali su prijave i bez SAT testa. Međutim, to neće važiti za 2023, iako neki univerziteti i dalje govore da su fleksibilni – nisu. Sa Kinezima koji se ponovo prijavljuju i većinom kandidata koji nisu imali nikakve smetnje da polože SAT test, svi univerziteti će itekako gledati rezultate ovog testa. Evropski univerziteti koji su tražili SAT prošle godine, tražiće i ove, ali više skorove. Ovde možete videti koje rezultate traže Harvard, MIT, Bocconi, Cattolica i ostali.
3. Holandija smanjuje broj stranih studenata
Zašto? Ogroman problem sa smeštajem. U poslednjih 10 godina u Holandiju se doselilo milion ljudi, plus standardni migranti, plus Ukrajinci, i na sve to 100 hiljada stranih studenata dovelo je do potpunog kolapsa sa rentiranjem stanova i domova. Jednostavno, nema ih dovoljno ni za lokalno stanovništvo, a kamoli za strane studente. Kao što je to uradila Danska pre nekoliko godina, sada će i Holandija smanjiti broj studentskih programa na engleskom jeziku i upisne kvote. Holandska vlada je pozvala holandske univerzitete da stopiraju aktivan rekrutment stranih studenata.

4. Na kampusu, ali hibridno
Iako svi univerziteti sada zahtevaju da studenti studiraju uživo i dolaze na kampuse, hibridno studiranje postaje norma u 2023. Deo predavanja će zauvek ostati online, kao i neke vežbe, radovi i sastanci sa drugim studentima. I studenti i profesori su se navikli na online metod nastave, na imanje više privatnosti i učenje kod kuće, pa će hibridni model predavanja i studiranja postati standardni deo svakih studija.
5. Veća potražnja za jeftinijim fakultetima
Zbog inflacije i recesije u 2023. budžeti mnogih porodica su se smanjili. Roditelji su manje spremni da finansiraju skupe fakultete u opštoj nepoznanici šta ih očekuje. Rat u Ukrajini izmenio je stvarnost Evrope i sveta, sve je poskupelo, pa tako i školarine univerziteta. I državni i privatni univerziteti podigli su školarine za bar 100 EUR/USD, budžeti univerziteta za stipendije su se smanjili, a stanarine su poskupele u celoj Evropi. Svi ovi faktori uticaće na studente i njihove roditelje da pažljivo biraju budući fakultet i zemlju.